تاريخ : پنجشنبه هجدهم آذر ۱۳۸۹ | 19:54 | نويسنده : پریا
سرنوشت نامعلوم جسد مومیایی "پادشاه ماد" درسنندج
اين موميايي پيدا شده که حين خاکبرداري در جاده سنندج -حسن آباد کشف شده درکنار 4جسد دیگر بوده که بصورت چمباتمه و بطرز خاصی مومیایی شده بود، احتمال مي رود اين موميايي متعلق به دياکو پادشاه ماد باشد ،اما تا کنون هيچ گونه اطلاعي از سرنوشت و اطلاعات بدست آمده از کاوشهای صورت گرفته منتشر نشده است.

کشف 5جسد مومیایی در نزدیکی سنندج جنجال تازه ای در این منطقه به راه انداخته است .
به گزارش البرز علیرغم نمایش 4جسد از سربازان مومیایی شده که گفته میشود متعلق به 3هزار سال پیش است برخی منابع محلی از عدم نمایش جسد پنجم ابراز تعجب میکنند.
پیمانکار تعریض جاده شهرک حسن آباد- سنندج درحین انجام فعالیت های خود به 5قبر تاریخی برخورد میکند که بلافاصله موضوع به سازمان میراث فرهنگی گزارش میشود .
پس از حضور ماموران سازمان مذکور و بررسی های انجام شده علاوه براین اجساد اشیاء قیمتی شامل ادوات جنگی ،دستبند و ظروف قدیمی کشف میشود که در کنار اجساد دفن شده بودند.
گزارش مذکور حاکیست : 4جسد از 5جسد کشف شده که تلویزیون محلی کردستان نیز اقدام به پخش آن نموده مربوط به سربازان یا سرداران حکومت وقت بوده ،اما جسد پنجم تفاوت های فاحشی با اجساد دیگر دارد.
اين جسد به صورت سالم در يک تابوت قرار داده شده که لايه ي بيروني آن را سرب و ساروج و لايه ي داخلي آن طلاکاري شده است. طول اين تابوت دقيقاً به اندازه ي طول جسد مي باشد. در کنار سر اين جسد يک(يا دو) جعبه ي طلايي و با محتويات اشيايي از جنس طلا، در کنار آن يک نيزه و در روي سينه و ميانه ي بدن آن دو شيه، يکي به شکل ماهي و ديگري به شکل عقاب قرار دارند.
روي اين دو صفحه کلماتي به زبان ميخي حک شده است. همچنين در پشت سر جسد و بر ديواره ي تابوت، تصويري حک شده ديده مي شود. نکته ي قابل توجه در اين جسد، سالم بودن جسم است. اين جسد حتي به شيوه‌ي موميايي هاي کشف شده در پارچه ي قرار داده نشده و با اين وجود تمام نقاط آن کاملاً سالم مانده اند.
 قبرستان کشف شده در فاصله 500 متري تپه باستاني زاگرس سنندج قرار دارد که در فهرست آثار ملي ثبت شده است.. تصاويري از موميايي بي نظير پيدا شده در منطقه حسن اباد سنندج-اين موميايي پيدا شده که حين خاکبرداري در جاده سنندج حسن اباد پيدا شده احتمال مي رود اين موميايي متعلق به دياکو پادشاه ماد مي باشد متاسفانه تا کنون هيچ گونه اطلاعي از سرنوشت اين موميايي در دست نيست.
گفته میشود جسد مذکور بلافاصله پس از کشف توسط بالگرد از منطقه انتقال داده شده است .
دیاآکو که بود؟
دیاآکو را اولین پادشاه ایران مینمامند،گفته میشود او وقتی به پاد شاهی رسید شهر همدان (هگمتانه آنروزگار) را پایتخت خویش قرار داد.
وی دستور ساخت هفت دیوار تودرتو و استوار را در همدان داد که درون این دیوارها باغ و بیشه و بوستان فراوانی پدید آوردند.
این سازه شگفت‌انگیز پایتخت ایران آن روزگار بود.
دیاآکو 53 سال پادشاهی کرد.

منبع خبر